آکادمی کسب و کار اوبری

اصول مصاحبه کاری برای مصاحبه کننده

اصول مصاحبه کاری برای مصاحبه کننده

سوالات بی معنی و مهمل نپرسید

یعنی در مورد چیزی که جواب مشخصی نداره و پاسخ اون در حیطه کاری شما نیست سوال نپرسید.
چیزایی مثل: تو زندگی ات به چی افتخار می‌کنی؟ و سوالاتی که اساس روانشناسی داره و شما قطعا روان شناس نیستید.

چیزی رو نخواین که جز حقوق شما و شرکت تون نیست

مثلا ممکنه یه کارفرما ترجیح بده پرسنل‌اش ادامه تحصیل نده یا مهاجرت نکنه یا مدت طولانی (شاید تا حتی بعد از بازنشستگی) برای اون شرکت کار کنه، ولی این حقی به شما نمیده که به شخصی که برای مصاحبه کار اومده بگید؛ “حق ادامه تحصیل نداری” یا “نباید بری خارج زندگی کنی” یا “۵ سال اینجا باید کار کنی و جای دیگه نری”، چون اصولا این ها مربوط به تصمیم‌های خصوصی یک فرده و به شما ربطی نداره. فراموش نکنید شرکت شما کارگزینی نیروهای مسلح نیست که وقتی کسی استخدام شد دیگه به راحتی امکان خروج نداره (البته نیروهای مسلح از نظر معاش و امکانات اولیه همه جوره پرسنل شون رو حمایت می‌کنند و خب این حق رو براشون ایجاد میکنه).

سعی نکنید طرف رو آچمز کنید یا مچ طرف رو بگیرید

اگه فکر می‌کنید شخص مصاحبه شونده دروغ میگه و لاف میزنه یا اشتباه میکنه، منطق و نظر خودتون رو بیان کنید ولی بحث راه نندازید، اگه شخص مقابل بحث رو ادامه داد سریع بگذرید و مثل اون اشتباه نکنید.

نخندید

در مقابل جواب های جدی و رسمی و شاید هم تخصصی که بهتون میدند نخندید، این یه جور توهینه هر چند طرف مقابل صحبت هایی اشتباه میکنه یا شایدم شما اشتباه می‌کنید.

دماغ بالا و مغرور نباشید

جوری رفتار نکنید که انگار صاحب شرکت ماکروسافت و اسپیس ایکس هستید، در نهایت شما هم یه روز یه آدم معمولی بودید و هنوزم هستید. شوخی کنید خیلی کم، به شکل یک مدیر یا رئیس حامی رفتار کنید جوری که به نظر برسه پرسنل تون برای شما مهمه.

مصاحبه دروغی و مصنوعی نکنید

اگه در حین مصاحبه ها نیرو مورد نظرتون رو انتخاب کردید به افرادی که در روز های آینده و شایدم همون روز مصاحبه برای مصاحبه در مورد اون فرصت شغلی میان اطلاع بدید، که نیان، یه مصاحبه مصنوعی و دروغی رو هر کسی میتونه تشخیص بده.

اصول مصاحبه کاری برای مصاحبه کننده

مسئله حقوق

متناسب با پولی که برای حقوق این پرسنل جدید کنار گذاشتید و اینکه اون نیرو جدید چقدر میتونه براتون پول ساز باشه حقوق در نظر بگیرید. با جیب خالی یا نداشتن بودجه مناسب، نیرو استخدام نکنید.

مدت زمان مصاحبه

سعی کنید یه وقت مشخص در زمان مصاحبه کنید، مصاحبه خیلی کوتاه (کمتر از ۵ دقیقه) یه جور توهینه به شخص مصاحبه شونده و اگه واقعا تو ۵ دقیقه می فهمید فلان شخص مناسب این کار نیست لزومی نداره برای مصاحبه به شرکت تون دعوت بشه و مصاحبه رو تلفنی انجام بدید، خواستگاری که نیست حتما لازم باشه طرف رو ببینید و این ممکنه که اون شخص مرخصی کاری گرفته باشه یا مسافت طولانی رو برای رسیدن به شرکت شما طی کرده باشه. از طرف دیگه وقت شخص مصاحبه شونده رو زیاد هم نگیرید.

منظم و با پرستیژ باشید

منظم و رسمی باشید، مرتب لباس بپوشید و سَبک نشستن مناسبی داشته باشید و به احترام شخصی که وارد یا خارج میشه بلند بشید و دست بدید. شل و بی احساس نباشید، ذوق زده نباشید، اگه چیزی رو نمیدونید لازم نیست اظهار بی اطلاعی کنید یا در مورد چیزی که نمی‌دونید شخص مصاحبه شونده رو سوال پیچ کنید چون این خیلی تو ذوق می‌زنه و در نهایت بی احترامی نکنید.

دروغ نگنید و لاف نزنید

همون طور که خیلی از افرادی که برای مصاحبه میان در رزومه شون دروغ می‌گند یا اغراق می‌کنند خیلی از شرکت ها و افراد مصاحبه کننده در مورد عملکرد و توانایی شرکت شون لاف میزنند و دروغ می‌گند ولی اینکار نباید صورت بگیره و این خیلی بده از همون اول رفتار با تقلب آمیز و دروغ خودتون و شرکت تون رو معرفی کنید.

رزومه ارسالی را قبل از دعوت به مصاحبه کامل بخوانید

اگر دنبال تخصص و تجربه‌های خاصی دریک فرد هستید حتما و حتما قبل از دعوت به مصاحبه تو رزومه اون فرد دنبال موارد مورد نظرتون باشید، این منطقی نیست که وسط مصاحبه تازه به رزومه نگاه کنید و ببینید که اون فرد موارد مورد نظر شما رو نداره.


اگر احساس می کنید نکته ی مهمی از قلم افتاده یا خوب به آن پرداخته نشده، خوشحال می شویم آن را به ما یادآوری کنید. آکادمی کسب و کار حمیدرضا اوبری منتظر دریافت نظرات و تجربیات شما در مورد این مقاله است. می توانید آن را زیر این پست یادداشت کنید.

حمیدرضا اوبری

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • لطفاً اطلاعات خصوصی و یا مواردی همچون شماره تماس، اطلاعات شخصی و شماره پیگیری خرید خود را در بخش نظرات مورد نمایش قرار ندهید.
  • لطفاً نظر یا سوال تان مرتبط با مطلبی باشد که زیر آن نظر می گذارید.
دیدگاه‌ها

*
*